Správa CHKO Moravský kras >> Správa informuje >> Aktuality >> Výsadba ovocných stromků v obecním sadě Březina dokončena

Výsadba ovocných stromků v obecním sadě Březina dokončena

Výsadba ovocných stromků v obecním sadě Březina dokončena

2.11.2020

Ve spolupráci AOPK ČR s obcí Březina u Křtin byla v neděli 1. 11. 2020 úspěšně dokončena výsadba ovocných dřevin v obecním sadu, kterou Agentura finančně podpořila z Programu péče o krajinu.

Prací se zúčastnili rodiče s dětmi z obce. Pomohli tak obnovit zdejší sad, který byl doplněn o téměř třicet stromků jabloní, hrušní, slivoní i třešní. Z jabloní byly vysazeny známé odrůdy 'Grávštýnské' a 'Boskoopské', z hrušní 'Clappova', 'Hardyho máslovka' a 'Konference', ze slivoní to byla 'Zelená renklóda', 'Althanova renklóda' a 'Oulitská renklóda', z třešní např. odrůda 'Kordia'. Zpestřující zajímavostí byl i kaštanovník setý a jeřáb ptačí sladkoplodý 'Moravica'. Odrůdy vybírala a na sad odborně dohlíží paní Soňa Čermáková z místní obce. Vždyť sad má doslova za humny.

sad (1)  sad (2)  sad (3)

Moravský kras byl tak obohacen o další perspektivní ovocné stromky starých odrůd, o které bude třeba v následujících letech pečovat a chránit je proti zvěři a nepřízni počasí včetně odborného ořezu stromků. Správa CHKO Moravský kras společně s obcí Březina ale věří, že se  to podaří a dřeviny tu budou plodit a zpříjemňovat období sklizně i dalším generacím.

Více fotografií si můžete prohlédnout zde.

Správa CHKO Moravský kras

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt