Správa CHKO Moravský kras >> Správa informuje >> Aktuality >> Sokoli se vrátili téměř po padesáti letech do Moravského krasu

Sokoli se vrátili téměř po padesáti letech do Moravského krasu

Sokoli se vrátili téměř po padesáti letech do Moravského krasu

8.7.2016

Po téměř padesáti letech se sokolům v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras podařilo úspěšně zahnízdit a vyvést mláďata.

Původ rodičovského páru se nám nepodařilo určit. Samička má na pravé noze kroužek, bohužel nepodařilo se dostatečně rozeznat barvu. Možná žlutá nebo bílá. U samce kroužek nebyl zjištěn. Přesné ověření nebo okroužkování mláďat jsme se rozhodli neuskutečnit a to z důvodu zajištění co největšího klidu na hnízdišti. Nechtěli jsme jakkoliv riskovat a způsobit hnízdní neúspěch. Snad v příštím roce. Samotné pozorování začalo 6.3. V samotném hnízdě byly monitorovány tři mláďata, dva samečci a jedna samička a všichni úspěšně vyhnízdili.

Pro úspěšné hnízdění těchto kriticky ohrožených dravců je podstatné zajištění klidu na hnízdišti. Proto jsme se rozhodli k utajení lokality a i v tomto článku neuvádíme přesnější místo výskytu. Nechtěli jsme riskovat neúspěšné vyhnízdění sokolů. Moravský kras je znám svojí velkou frekvencí turistů a při zveřejnění lokality by mohlo dojít k nepřijatelnému rušení sokolů a tím i opuštění hnízda. Nebylo by v možnostech ochranářů plně uchránit klid hnízdiště při zvýšeném turistickém ruchu. A protože počítáme v příštím roce, že dojde k opětovnému zahnízdění sokolů, neuvažujeme ani v blízké budoucnosti pro veřejnost zveřejnit přesnou lokalitu výskytu sokola v Moravském krasu.

Považujeme za velký úspěch, že došlo k úspěšnému vyhnízdění. Pravděpodobně jde o jediné úspěšné potvrzené vyhnízdění sokola na jižní Moravě. A i z těchto důvodů patří velké poděkování všem, kteří se zasloužili o tento úspěch. Patří mezi ně jak zaměstnanci a dobrovolní strážci přírody AOPK ČR - Správy CHKO Moravský kras,  tak i pomocníkům, kteří nám dobrovolně pomáhali.

Autor: Radovan Mezera (dobrovolný strážce)

Autor fotografií: René Bedan

samice sokola (foto: René Bedan)     mladí sokoli (foto: René Bedan)    krmení mladého sokola (foto: René Bedan)

 

Správa CHKO Moravský kras

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt