Správa CHKO Moravský kras >> Správa informuje >> Aktuality >> V podzimních dnech lze v Moravském krasu spatřit pozoruhodný mech šikoušek zelený

V podzimních dnech lze v Moravském krasu spatřit pozoruhodný mech šikoušek zelený

V podzimních dnech lze v Moravském krasu spatřit pozoruhodný mech šikoušek zelený

20.11.2013

Zatím co se příroda chystá na období vegetačního klidu, vyrážejí na světlo světa tobolky zvláštního druhu mechu šikoušku zeleného (Buxbaumia viridis).

Zatím co se příroda chystá na období vegetačního klidu, vyrážejí na světlo světa tobolky zvláštního druhu mechu šikoušku zeleného (Buxbaumia viridis). V ČR ho najdeme v roklích, žlebech a zejména horských a podhorských lesích s dostatkem tlejícího dřeva. V Moravském krasu roste na dně Macochy a ve žlebech v národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy. Vázán je většinou jen na tlející dřevo jehličnanů, proto je třeba co nejvíce takového mrtvého dřeva na dně Macochy i v lesích v okolí zachovávat a nemanipulovat s ním. Drobné (ca 1 cm velké) zelené tobolky na hnědočerveném štětu, které jsou jediné, co je na povrchu dřeva z mechu vidět, vyrůstají zejména na podzim a postupně během zimy dozrávají až do hnědavé barvy. Pokud ve žlebech využijete k posezení mechem porostlé klády, vězte, že dost možná svačíte také na tomto evropsky významném druhu, který je chráněn v rámci Evropy v soustavě NATURA 2000. Využívejte proto k sezení jen dřevěné lavičky k tomu účelu připravené a pohybujte se pouze po značených stezkách. Pomůžete tak možná klidnému vývoji tobolek tohoto nenápadného mechu, který se rozmnožuje pomocí výtrusů, jenž se v tobolkách tvoří. Děkujeme a přejeme hezké podzimní procházky barevnou přírodou Moravského krasu.

 

Správa CHKO Moravský kras

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt