Správa CHKO Moravský kras >> Správa informuje >> Aktuality >> Odchyt rysa v Moravském krasu

Odchyt rysa v Moravském krasu

Odchyt rysa v Moravském krasu

21.6.2017

Rys ostrovid byl po několika desetiletích zaznamenán v Moravském krasu na podzim minulého roku. Nyní se ho povedlo odchytit, označit obojkem a vypustit.

Dlouhodobý výskyt rysa ostrovida (Lynx lynx) je v ČR mimo hraniční pohoří spíše výjimkou. Nechybí zde, stejně jako v případě Moravského krasu vhodné prostředí s dostatkem úkrytů i kořisti, ale problémem bývá se do vnitrozemí dostat. Musí totiž urazit stovky kilometrů a překonat řadu silnic a dálnic s vysokou intenzitou dopravy. A přitom bohužel řada šelem, rysy nevyjímaje, zahyne. Našemu samci, který byl kolegy z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně (LDF MENDELU) a Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR pojmenován Kryštof, se ale povedlo tyto nástrahy překonat. A proto jsme mohli průběžně sledovat jeho pohyb a to pomocí sledování stop nebo vhodně umístěných fotopastí. Nyní jsme se ale posunuli do další fáze.

„Rys Kryštof byl při odchytu v dobré zdravotní kondici, váží 20 kg a jeho věk odhadujeme na 2-3 roky. Uspání, nasazení sledovacího obojku i následné probuzení zvládl bez komplikací a krátce po půlnoci z místa odchytu sám odešel, popsala stav rysa vedoucí odchytového týmu, zooložka Jarmila Krojerová z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR, který odchyt chráněného rysa zaštítil.

 „Rys dostal telemetrický obojek, kterým můžeme hlídat jeho časoprostorovou aktivitu. Získaná data doplní poznatky o tom, jak dokáže tato šelma fungovat v kulturní krajině s intenzívní lidskou činností, respektive nakolik jsou rysi vázaní především na klidnější rozlehlé lesní komplexy“ řekl Martin Duľa, zoolog z Ústavu ekologie lesa, LDF, MENDELU.

Přejme si, ať se mu u nás v krasu nadále líbí a nadále se úspěšně vyhýbá všem nástrahám, včetně projíždějících vozidel nebo pytláků. Pokud se to povede, dozvíme se běhm následujícíh měsíců spoustu zajímavých a důležitých informací o jeho životě.

 

Rys zachycený fotopastí

Správa CHKO Moravský kras

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt