Správa CHKO Moravský kras >> Správa informuje >> Aktuality >> Novodvorská alej v Moravském krasu ožije ptačím zpěvem

Novodvorská alej v Moravském krasu ožije ptačím zpěvem

Novodvorská alej v Moravském krasu ožije ptačím zpěvem

26.4.2012

Žáci základní školy Sloup instalovali na 12 vybraných stromů vlastnoručně vyrobené ptačí budky. Tato akce je pokračováním projektu obnovy Novodvorské lipové aleje.

Začátkem dubna ožila Novodvorská alej v Moravském krasu hlasy dětí zem 7. a 8. třídy  základní školy Sloup. Procházely celou alejí a pozorně prohlížely každý strom. Postupně vybraly prvních 12 nejvhodnějších stromů, na které pak instalovaly vlastnoručně vyrobené budky pro ptačí obyvatele aleje. Jak už je na této škole dobrým zvykem, nezůstávají její učitelé jen u teoretické výchovy, ale snaží se přenést teorii do praxe a rozvíjet tak pestrou mozaiku činností, které tato škola nabízí svým žákům. Jedním z takových příkladů je i tato akce.

 V rámci vzdělávací oblasti Člověk a svět práce si žáci vyzkoušeli svoje znalosti, schopnosti a dovednosti v praxi. Za pomoci Mgr. Sehnala vyrobili ptačí budky podle předlohy a pokynů získaných na správě CHKO Moravský kras. Už samotná výroba ptačích domečků byla neformální příležitostí k debatě o nutnosti ochrany ptáků a jejich užitečnosti pro krajinu a život člověka vůbec. Na to následně navázaly další informace v hodinách přírodopisu od Mgr. Sedláka, které vyvrcholily vlastní instalací budek v aleji pod vedením obou výše zmíněných učitelů. Každý si tak mohl svůj výrobek připevnit na jeden z památných stromů. Stavitelé ptačích obydlí ale nejsou v aleji naposledy. Budou dále sledovat kolik ptačích budek najde své obyvatele a jaké druhy ptáků zde  nejčastěji vybudují svůj přechodný domov.  Před začátkem následujícího ptačího hnízdění budky vyčistí a natřou ochrannou látkou tak, aby mohly sloužit co nejdéle dalším ptačím generacím. Vyvěšením obydlí pro ptačí obyvatele aleje se tak zvýšila přirozená biologická ochrana tohoto klenotu Moravského krasu

Instalace ptačích budek je pokračováním projektu obnovy Novodvorské lipové aleje, financované Nadací O2 v programu Think big, který umožňuje realizovat mladým lidem jejich sny. Projekt obnovy Novodvorské aleje je toho ukázkovým příkladem.  Kdysi téměř zapomenutá alej získala v loňském roce titul „ALEJ ROKU 2011“, ale také přitáhla pozornost filmařů, kteří zde plánují natočit část připravované pohádky. Spojil se zde sen jedné studentky a ochotné ruce mnoha dobrých lidí, kteří za finanční prostředky Nadace O2 a podpory vedení obce Vavřinec postupně dovedli celý projekt až do této podoby.

 

 

 

 

 

Správa CHKO Moravský kras

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt